Jezuité v Jindřichově Hradci

Jezuité v Jindřichově Hradci

Otevření expozice 23. 11. 2018 v 17.00 h.

Expozice se zaměřuje na historii jindřichohradecké jezuitské koleje, nynějšího sídla muzea, její zakladatele a podporovatele pány z Hradce a významné osobnosti, které v ní působily jako vyučující nebo žáci, jako Bohuslav Balbín, Jiří Josef Camel, František II. Rákóczi, Tomáš Pešina z Čechorodu, jindřichohradecký rodák Adam Václav Michna z Otradovic nebo Florián Paucke, jehož rukopis z jeho misie v Paraguayi uchovává dolnorakouský klášter Zwettl. Autor scénáře expozice PhDr. Luděk Jirásko, CSc.

Součástí expozice je stejnojmenný tematický dokumentární film, připravený jako její součást; scénář a režie MgA. Zdeněk Gawlik, kamera Pavel Kofroň, střih Zdeněk Šlechta, odborná spolupráce PhDr. Luděk Jirásko, CSc., produkce dr. Eva Florová, roli františkána, dominikána a jezuity ztvárnil MgA. Antonín Kaška, komentář namluvila Kamila Špráchalová.  

Zvláštní poděkování patří všem externím spolupracovníkům, kteří se podíleli na vzniku tohoto výstavního projektu (uvedeni výše) a filmu a dále všem institucím, které umožnily pořízení dokumentace k této expozici: Muzeum Jindřichohradecka, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, Státní oblastní archiv Třeboň, oddělení Jindřichův Hradec, a Zisterzienser Stift Zwettl. 

Expozice je realizována v rámci projektu FMP „Jezuité v Jindřichově Hradci“, číslo projektu KPF-01-146, jehož partnerem je klášter Zwettl. 

           

        

 


Události a výstavy 

Sami Siva – Fallen Feather

23.8. – 3.11. 2019

Jan Jiráček – Stromy

23.8. – 31.10. 2019

KOLASICE

12.7. – 25.8. 2019

AKTUÁLNÍ OTEVÍRACÍ DOBA

1.1. – 31.12. 2019