Vinnetou za kulisou / Mír s tebou, bratře

Vinnetou za kulisou / Mír s tebou, bratře

28. 6. – 28. 9. 2015, vernisáž 27. 6. v 14.00 h.

Fotografická výstava Vinnetou za kulisou, podtitul Mír s tebou, bratře, ukazuje černobílé i barevné originální fotografie z natáčení dobově slavných mayovek, fotografie herců, kteří si v nich zahráli, jako Lex Barker, Mario Adorf, Marie Versini, Karin Dor, Klaus Kinski, Terence Hill či nedávno zesnulý představitel náčelníka Apačů Vinnetoua Pierre Brice, dále režisérů, dublérů a ostatních členů filmového štábu s autogramy a upoutávky na filmová představení tzv. fotosky. K vidění jsou rovněž české a německé plakáty k jednotlivým filmovým mayovkám, trojrozměrné předměty z natáčení a replika kostýmu Vinnetoua.

Autorem a kurátorem výstavy je Mgr. Daniel Hovorka. Fotografie pocházejí ze sbírky soukromého sběratele. Výstava vznikla za podpory Alšovy jihočeské galerie

 

Z textu Mgr. Daniela Hovorky


Dílo Karla Maye asi netřeba nějak obšírně představovat, nicméně jeho filmová podoba v sobě ukrývá více rovin. Tu, kterou představuje výstava s názvem „Vinnetou za oponou“, nabízí divákům nevšední zážitek vidět za kulisy příběhů díky fotografiím a doprovodným dobovým materiálům, které jsou vystavovány v tomto rozsahu poprvé. Díky nezměrnému úsilí a nadšení se sběrateli panu Maryškovi podařilo dostat na světlo světa ideální kombinaci toho nejlepšího z natáčení, včetně původních rekvizit, jako je sedlo, stříbrná puška, revolver a nábojový pás.

Text sběratele Mgr. Jaroslava Maryšky


Filmové adaptace románů Karla Maye z šedesátých let minulého století zasáhly srdce milionů diváků po celém světě a vzbudily novou vlnu zájmu o život a dílo mnohokrát kritizovaného spisovatele. Zejména v socialistickém Československu se mayovky těšily nesmírné oblibě, neboť pro mnohé diváky to bylo vůbec první setkání s indiány, bandity a zálesáky na filmovém plátně. Nikomu nevadilo, že Divoký západ byl vykreslen v příliš idealizované podobě, neboť tento nový, úžasně barevný svět fantazie, dobrodružství a pohádkově ušlechtilých hrdinů dával alespoň na okamžik zapomenout na starosti všedních dnů. Od natočení Pokladu na Stříbrném jezeře však uplynulo již více než padesát let a lze jen smutně konstatovat, že doba největší slávy mayovek je nenávratně pryč. Vinnetou a jeho bratr Old Shatterhand se stále častěji stávají terčem kritiky a posměšků pubertální mládeže, pro kterou je svět Karla Maye příliš naivní a zastaralý. Atraktivní tak zůstává především pro starší generaci diváků, která s láskou a nostalgií vzpomíná na doby svého mládí a v době prázdninových repríz pravidelně usedá ke svým televizním obrazovkám.
Tato výstava si dala za cíl představit Vám několik sběratelských artefaktů týkajících se těchto kultovních filmů, konkrétně pak trilogie Vinnetou. Jejich sbírání patřilo v dobách minulých k volnočasovým aktivitám několika generací. Plakáty patřily k těm vůbec nejčastějším propagačním materiálům, které se k reklamě filmu používaly. Ty české jsou z drtivé většiny dílem našeho specialisty na filmové plakáty profesora Zdeňka Zieglera. Ty německé vznikly vždy jen koláží několika fotografií z daného filmu. Dalším typem propagačního materiálu byly fotosky. Ty každý divák přicházející do kina spatřil před vchodem, kde byly umístěny ve skleněné vitríně. U nás jsme měli fotosky černobílé, které vznikly z německých barevných originálů, jež od německého distributora obdržela Ústřední půjčovna filmů spolu s filmovými kopiemi. Dále uvidíte podpisy členů filmového štábu daných filmů. Od herců přes kaskadéry až po truhláře či kováře filmových koní. Většina vystavených autogramů byla získána při osobních setkáních, ty od již nežijících pak darem od jejich rodin. Neméně zajímavé jsou fotografie od Gerda Viktora Kraua, filmového fotografa, jež nám umožňují nahlédnout do zákulisí vzniku legendárních filmů. V neposlední řadě jsou součástí výstavy originální fotografie zachycující vedlejší protagonisty ve chvílích volna během natáčení. Fotografie vznikly vždy jen v jednom výtisku, jsou tudíž zcela unikátní a byly dosud nepublikované. Nejvzácnějšími exponáty výstavy, jež máte možnost vidět, jsou však filmové rekvizity, které si v mayovkách „zahrály“. Vystavený oblek Vinnetoua je pak přesnou replikou originálního kostýmu, jejž nosil nedávno zesnulý představitel náčelníka Apačů Pierre Brice.

Text Mgr. J. Maryška