SHŠ Pětilistá růže Brno ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Jindřichův Hradec, p.o., spolky a firmami a pod záštitou starosty města Mgr. Ing. Michala Kozára, MBA pořádá
v sobotu 12. října 2024
historickou slavnost ZLATÁ RŮŽE připomínající výročí 420. let od vymření českého šlechtického rodu pánů z Hradce, zakladatelů města Jindřichův Hradec.
Jindřichův Hradec je dnes jedním ze starobylých měst v Jižních Čechách. Jako město je poprvé uváděn v listině ze dne 13. října 1293 česko – moravského zemského komtura Řádu německých rytířů, pana Heinricha von Piera, usídleného na řádové komendě v tehdejším Hradci. Ten v ní píše mimo jiné o kapli sv. Diviše, vysvěcené pražským biskupem Tobiášem z Bechyně na sídle pánů z Hradce a také o jejich městě Hradec, které povýšili na tzv. šosní, tedy poddanské město. JH je označen latinským termínem „civitas“, tedy sídliště pod hradem.
Od roku 1410 město používá název Jindřichův Hradec, podle zakladatele rodového sídla pánů z Hradce a zakladatele tržní osady, která se stala městem, známé do té doby pod názvem Hradec. Tím byl český a moravský šlechtic, pan Jindřich Vítkovic z Prčice a Nového domu. Přídomek Nový dům máme poprvé doložen na listině pana Vítka III. z Prčice a von Blankenberk ve Vleticích
o prodeji vesnice Kojetín Milevskému klášteru. Na ní je pan Jindřich uveden, jako svědek, zápisem Henrici de Nova Castro.
Zlatá pětilistá růže pánů z Hradce se stala také znakem města, který byl do dnešní podoby povýšen roku 1483 českým králem Wladislawem Jagellonským. Rod pánů z Hradce byl spjatý s městem Jindřichův Hradec po 384. let. To je bezmála polovina doby jeho existence. Většina dnešních historických památek na jeho území pochází právě od pánů z Hradce.
Bohužel, rod pánů z Hradce dne 23. ledna 1604 vymřel po meči, když skonal bez potomků poslední mužský příslušník, pan Jáchym Oldřich I. z Hradce. Při jeho pohřbu právě jeuité zlomili nad jeho rakví znak Hradeckých pánů - zlatou růži v modrém poli. Veškerý rodový majetek následně zdědila jeho sestra, poslední ženská příslušnice šlechtického rodu pánů z Hradce, paní Lucie Otýlie z Hradce. Ta dne 11. ledna 1633 umírá také a její šlechtický rod tak definitivně vymírá i po přeslici.
Veškerý majetek pánů z Hradce přechází na manžela paní Lucie Otýlie z Hradce, kterým byl příslušník předního českého šlechtického rodu, pan Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka a jejich potomky.
Akce Zlatá růže chce připomenout český šlechtický rod pánů z Hradce a jeho obrovský význam pro město Jindřichův Hradec i České království, či Země koruny české.
Od 11. h. v jindřichohradeckém proboštském kostele Nanebevzetí Panny Marie proběhne za přítomnosti hostitele pana Jindřicha II. z Hradce a českého královského dvora i dalších šlechticů a šlechtičen ekumenická modlitba za rod pánů z Hradce a město Jindřichův Hradec.
Od 14. h. bude pokračovat slavnost na nádvoří Muzea fotografie a MOM (v budově bývalé jezuitské koleje založené poslednímy pány z Hradce). Během ní se představí muzikanti, šermíři, alchymista a další, kteří budou bavit českého krále Karla IV. Lucemburského s jeho královským dvorem i všechny ostatní návštěvníky.
V 18:30 h. se vydá z nádvoří Muzea fotografie a MOM slavnostní kostýmovaný průvod s loučemi na procházku po trase přes náměstí Míru a ulicemi Svatojánská, Štítného, Panská, Na hradbách na Zákostelecké náměstí, pak ulicemi Liliová a Kostelní zpět na nádvoří jezuitské koleje.
Od 19:30 h. zde pak proběhne ohňová show, která jistě pobaví všechny přítomné a bude následovat rozloučení.
Pojďme si tak během akce Zlatá růže 2024 připomenout český šlechtický rod pánů z Hradce, od jehož vymření uplynulo letos 420 let a také to, že Jindřichův Hradec patřil v době renesance a před třicetiletou válkou mezi tři nejvýznamnější města v Čechách.