Afrika v srdci

Afrika v srdci
"Afrika je nemoc, které určité typy lidí propadnou.", řekl před patnácti lety v jednom rozhovoru fotograf Václav Šilha. A právě lidé, kteří této vášni propadli, se sešli v Muzeu fotografie v Jindřichově Hradci na jedné společné výstavě.  
 
Těžištěm tohoto rozsáhlého výstavního projektu jsou fotografie ze sbírek Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových mapující osm Afrických výprav Josefa Vágnera v letech 1967 - 76. Účelem těchto expedic byl odchyt téměř 2000 ks zvířat pro zoologickou zahradu (Safari) ve Dvoře Králové nad Labem i pro jiné zoologické zahrady a jejich transport do tehdejšího Československa. Kromě odchytu strávil i stovky hodin pozorováním, etologickými studiemi, pořídil tisíce fotografií a velké množství filmů z africké divočiny. ZOO ve Dvoře Králové se mělo stát jakousi genobankou vzácných afrických zvířat. Že to byla myšlenka správná, ukazuje současnost, kdy se mnoho druhů i z královedvorského chovu vrací zpět do Africké divočiny, tam, kde je to možné a tam, kde je to třeba. Mnohá zvířata, která uvidíte na vystavených dobových fotografiích dnes již v Africe mimo vyhrazené rezervace nepotkáte. 
 
U zrodu tohoto výstavního projektu stál Ing. Oldřich Máca, který zde prezentuje svou jedinečnou sbírku afrických masek dokumentujících tradiční kulturu mnoha původních domorodých kmenů.
 
Dřevěné plastiky a další originální africké umění vystavuje Jan Brett, zakladatel centra Original Afrika. 
 
Současné africké sochařské umění prezentuje, dováží a v ČR prodává Ondřej Homolka. Vystavené kamenné plastiky byly vytesány domorodými sochaři z komunity Tengenenge v Zimbabwe z jednoho kusu kamene hadce, těženého v tamějších lomech (hadec neboli serpentinit je materiál, ze kterého se v Africe dělaly plastiky už v době faraónů). Plastiky, představující stylizované obličeje či postavy, jsou povrchově upraveny voskem.
 
Další fotografie africké přírody a zvířat v divočině (wildlife photo), které byly oceněny Czech press Photo, zlatou medailí NSFF a mnoha dalšími cenami světových prestižních médií jako např. BBC Wildlife Magazin, National Geografic, vystavuje (v úvodu již jmenovaný) Václav Šilha.
 
Zvířata z africké divočiny i domorodé obyvatele maluje Radu Tesaro (vl. jm. Radka Tesařová), osobitým temperamentním stylem a zářící barevností, které si vypracovala při svém dlouhodobém pobytu v Zambii od r. 2004. Nyní žije v Samosolech na jindřichohradecku a v jejích obrazech se objevuje i jihočeská krajina. Vystudovala klasickou malbu v Torontu, vystavuje v renomovaných galeriích v České republice, USA, Kanadě, Německu, Rakousku, Dubaji a Velké Británii, kde je zařazena mezi nejlepší současné umělce zachycujících „wild life“ a obdržela cenu "People's Choice".
  
Výstava Afrika v Srdci byla zahájena vernisáží a besedou s pí. Vágnerovou ve čtvrtek 31. 3. v 17 hod. a potrvá do 31. 8. 2022.
Byla doprovázena mnoha kulturně vzdělávacími programy, besedami, přednáškami a komentovanými prohlídkami.
 
Rozloučení s výstavou Afrika v srdci
proběhne 1. 9. 2022
 
od 10. do 17. hod na nádvoří MF
bude probíhat Rytmická dílna Romana Jacka Urbana
 
a od 17. bude promítán film Sen Safari
o životě a díle Ing. Josefa Vágnera.
Projekci filmu a následnou besedu uvedou Ing. Lenka Vágnerová a Martin Ladnar, představitelé Nadace Josefa Zdeňky Vágnerových.
Projekci filmu bude předcházet křest knihy 
Vladimíra Kryštofa Maliňáka: Deník z Ugandy