Antonín Kratochvíl – Moskevské noci & portréty osobností

Antonín Kratochvíl – Moskevské noci & portréty osobností

20. 7. – 30. 12. 2019, vernisáž 19. 7. 2019 v 17.00 h.

Rozsáhlá výstava z tvorby světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla ukazuje snímky vícero témat. Nosný soubor Moskevské noci, vytvořený původně na objednávku časopisu Vanity Fair, zachycuje často šokující momenty ze života zlaté ruské mládeže, uzavřeného světa, který žije vlastním rytmem a pravidly. Doplňují je portréty slavných zahraničních osobností, včetně zpěváků a filmových herců, jako Johny Deep, George Clooney, Jean Marais, Bernardo Bertolucci či Priscilla Presley, ale i Kratochvílovy snímky z válečných konfliktů či záběry z jeho dětství. Ke zhlédnutí jsou i autorovy portréty od režiséra, kameramana a fotografa Jaroslava Brabce.

Portréty osobností dle výběru s podpisem Antonína Kratochvíla je možné po předchozí rezervaci zakoupit. Ceny fotografií jsou k doptání v pokladně muzea (tel. +420 384 361 946).     

 

Antonín Kratochvíl

Narodil se v roce 1947 v Lovosicích, kde měl jeho otec Jaroslav Kratochvíl fotoateliér. V roce 1949 byla jeho rodina postižena bojem nového komunistického režimu proti podnikatelům. Byli okradeni o majetek, museli opustit Lovosice a byli násilně přesídleni do pracovního tábora ve Vinoři. Otec byl nucen pracovat v továrně, matka v zemědělství. V roce 1953 byli propuštěni z tábora a přestěhováni do pražského Karlína. Antonín Kratochvíl z politických důvodů nemohl studovat, a proto se vyučil stavebním zámečníkem v podniku Pozemní stavby. V roce 1967 se oženil a ještě před narozením svého syna utekl přes Jugoslávii do Rakouska (syna poprvé spatřil až po osmnácti letech). V Československu byl následně odsouzen v nepřítomnosti na sedm let za nedovolené opuštění republiky a rozšiřování projevů z tehdejšího sjezdu spisovatelů. Prošel uprchlickým táborem Traiskirchen, vězením ve Švédsku, francouzskou cizineckou legií, nakonec skončil v Nizozemsku. Na doporučení fotografa Vojty Dukáta vystudoval bakalářský program na umělecké Akademii Gerrita Rietveltda v nizozemském Utrechtu. Podruhé se oženil s Američankou a v roce 1972 odjel do USA. Začal pracovat pro prestižní americké noviny a časopisy – Playboy, Penthouse, Vogue, Rolling Stone, Los Angeles Times Magazine nebo Newsweek. Postupně si získával uznání a fotografoval i mnohé celebrity z uměleckého světa. V roce 1975 jej mohli v USA navštívit rodiče. Třetí žena Jill byla také Američanka. V polovině sedmdesátých let se vydal do východního bloku a dvacet let zachycoval život za železnou oponou i život po jejím pádu. V prosinci 1997 o tom vydal knihu „Broken Dream: Twenty Years of War in Eastern Europe“. Jako žurnalista pracoval na místech válečných konfliktů, zaznamenával genocidu v Zaire a Rwandě, utečence v Bosně i v Afghánistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe a pašeráky drog v Guatemale. V posledních letech se věnuje mizející přírodě a kulturám. Za svou dokumentární fotografii byl mnohokrát oceněn (např. obdržel tři ceny World Press Photo).  V roce 1997 získal první cenu WPP v kategorii Portrét, v roce 2002 v kategorii hlavní zprávy za snímek obchodníků s narkotiky ve vězení v Barmě. Za fotografii konžské ženy prodávající maso ulovených zvířat získal cenu v kategorii Příroda a životní prostředí. V roce 2009 hrál výraznou roli sochaře ve filmu Jana Hřebejka Kawasakiho růže. Antonín Kratochvíl je nyní počtvrté ženatý, žije s českou manželkou Gabrielou střídavě v New Yorku a Suchdole. Má celkem tři syny – Michaela, Anthony Waynne Coopera a Gavyna.

(zdroj: www.wikipedia.cz)