Arménie

Arménie

11. 5. – 24. 7. 2016, vernisáž 10. 6. 2016 v 19.00 h.

Výstava sestává ze 43 fotografií pořízených během týdenní cesty po Arménii, kterou podniklo v říjnu 2015 společně pět fotografů – Soňa Chlumecká, Miroslav Franta, Roman Šudoma, Michal Blažek a známý fotograf Garik Avanesian, rodilý Armén, který žije od roku 1995 trvale v Praze. Právě on rád podniká s přáteli fotografické výpravy do zajímavých zemí.  


Snímky ukazují především život obyvatel a krajinu Arménie. Zachycují obyvatelstvo při práci i v jejich obydlích, s domácími zvířaty, jako pastevce ovcí se stády, děti ve škole a při hrách venku, ale také krajinu i četné kláštery, které sloužily jako centra vzdělání a kultury, neboť Arménie byla první zemí na světě, která přijala křesťanství za státní náboženství.      


K výstavě vydali autoři v roce 2015 katalog, obsahující jak fotografie, tak i doprovodné texty, kde připomínají, že Arménie dodnes patří k nejchudším zemím Zakavkazska. Zdůrazňují ale současně typickou a ojedinělou pohostinnost místních obyvatel, kterou měli možnost při cestování Arménií sami zažít. 

Vernisáž proběhla v rámci muzejní noci 2016 v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií.     

 

„Od doby, kdy jsem poprvé s sebou do Arménie vzal skupinu fotografů, uplynulo téměř 10 let. Hodně se změnilo nejenom v Arménii, ale i v mém vlastním vnímání této země. Od té doby Arménii opustila skoro polovina obyvatelstva, ale život místních lidí se moc nezměnil. Každým rokem rád navštěvuji některé vesnice, ale stejně tak rád objevuji nová místa a poznávám nové lidi.

Při procházce v jedné z vesnic v krásném údolí se najednou rozeznělo: „Gaaarik, Gaaarik!“ Když jsme se otočili, kdo to na mě volá, spatřili jsme na kopci pastevce, sedícího na oslovi, který na nás mával a lákal k sobě nahoru. Po chvíli nás nechal o samotě, abychom pohlídali jeho ovce a osla a běžel domů, aby přinesl nějaké pohoštění – ochutnali jsme sýry a zeleninu a samozřejmě popíjeli místní pálenku. Nakonec si téměř všichni zkusili ochočit osla. Toto setkání pro nás bylo úžasným zážitkem.

Pro takové momenty se do Arménie rád vracím a setkání s hrdiny mých fotografií mě naplňuje radostí.“

Z katalogu Arménie, S. Chlumecká, M. Franta, G. Avanesian, R. Šudoma, M. Blažek, Praha 2015