Jiří Ployhar - Roky a vteřiny

Jiří Ployhar - Roky a vteřiny

Jiří Ployhar - Roky a vteřiny

2. 4. - 30. 6. 2017, vernisáž 1. 4. 2017 v 17.00h.

Jiří Ployhar (28. 3. 1927 – 25. 3. 2009)

Jiří Ployhar patřil v uměleckých  oborech, kterým se věnoval za dobu bezmála šedesátipětileté praxe jako kameraman, režisér, scénárista a fotograf, mezi špičku tvůrců své doby.

Studoval Státní grafickou školu v Praze v době, kdy na ní ještě působili klasikové české fotografie – Jaromír Funke a František Drtikol. Patřil mezi první studenty pražské FAMU. Byl žákem prof. Karla Plicky a brzy i jeho asistentem.

Po absolutoriu, mezi roky 1950–1974, pracoval v Čsl. státním filmu i ve Studiu československého armádního filmu. V této době realizoval více než 100 dokumentárních filmů (Československo země neznámá; Afghánistán; Zápisník z Tibetu; Země pod křídly racků; Nekrvavá bitva – EXPO 58; Nemocnice v Tchonchinu; Chrámy věčnosti; …). 

Mimo vědecké a výukové filmy se podílel i na celovečerních hraných projektech jako Bylo nás deset a Strakatí andělé.

S filmovou kamerou v ruce vyzkoušel těžký potápěčský skafandr i leteckou kombinézu. Natáčel z balonu, tryskového letadla i vrtulníku. Byl odborníkem na letecké snímání z helikoptéry a časosběrné snímání. Jeho speciálně vyvinutá sedačka umístěná vně vrtulníku mu umožňovala prim ve stabilizaci obrazu snímaných objektů v té době. Vždy důkladný, spolehlivý, navyklý pracovat samostatně jako kameraman    i režisér, bez obvyklých početných štábů.

Jeho profese několikrát zavedla Jiřího Ployhara do dalekých zemí. Poučen exotickými kraji se navracel oslavovat prostou, ale velebnou krásu domova.

Jeho obrázky se setkávaly s velikým úspěchem na výstavách, v kinech i TV celého světa. Na festivalech byly ohodnoceny 36krát, převážně prvními nebo hlavními cenami. Například autorský film Československo s písničkou získal ve Francii Grand Prix – Zlatou Niké.

Díky „čistkám“ po okupaci v roce1968 skončila práce Jiřího Ployhara u filmu, jeho jméno bylo vystřihováno z titulků.

Tzv. „normalizace“ se časem vyčerpávala a Jiří Ployhar se pak uplatňoval i pod svým jménem v oboru výtvarné a užité fotografie. Jeho tvorba se stávala součástí stálých expozic i aktuálních výstav. Práce byly reprodukovány v mnoha knihách, časopisech a publikacích.

Po politickém převratu byl v roce 1991 Jiří Ployhar plně morálně rehabilitován.