19. 4. – 5. 7. 2015, vernisáž 18. 4. 2015 v 17.00 h.
Výstava představuje fotografickou tvorbu známého českého dramatika, spisovatele, novináře a estetika Karla Čapka. Pořídil snímky nejenom štěněte Dášeňky z úspěšné knížky pro děti, ale i koček, rostlin, zahrádky, snímky z cest do zahraničí a portréty osobností své doby, mezi nimi T. G. Masaryka, s kterým jej pojilo přátelství.
Základem výstavy je kolekce více než 70 fotografií v rámech 40 x 58 cm s původními popisky na paspartě, vytvořená v roce 2000 kurátorem Pavlem Scheuflerem pro Obecní dům v Praze. Tyto snímky pocházejí z pozůstalosti Soni Scheinpflugové a z Památníku národního písemnictví. Zvětšeniny pořídil z původních Čapkových fotografií Ivan Lutterer. Kolekce jako úspěšná výstava putovala po premiéře v Obecním domě v tuzemsku, ale představila se i v Japonsku a ve Španělsku.
Výstava v Jindřichově Hradci je rozšířená o další fotografie Karla Čapka, vytištěné na digitalizačním pracovišti Muzea fotografie a MOM ze skenů, které poskytl pro účely výstavy Památník Karla Čapka ve Staré Huti, o ukázky Čapkových knih, o novinové články o jeho díle a filmy o jeho životě a době.
Výstava je připomenutím 125. výročí Čapkova narození a vzhledem k literárně zpracovanému tématu války Čapkem spisovatelem a dramatikem také připomenutím 70. výročí konce druhé světové války. Připomíná i vztah Karla Čapka a jeho bratra Josefa k Jindřichovu Hradci a místnímu regionu. – V restauraci Rulfov u Jindřichova Hradce, navržené architektem Josefem Zítkem, architektem Národního divadla, dopisoval Čapek v roce 1923 román Krakatit.
Poděkování za zápůjčky do výstavy patří:
Obecnímu domu v Praze, a. s., Památníku Karla Čapka ve Staré Huti, Muzeu Jindřichohradecka, Městské knihovně Jindřichův Hradec, přednímu českému historiku fotografie a našemu spolupracovníkovi Mgr. Pavlu Scheuflerovi a dalším soukromým zapůjčitelům.
Návštěvníkům doporučujeme rovněž zhlédnutí výstavy o Karlu Čapkovi, která je k vidění od 15. 4. do 26. 7. 2015 v Národním technickém muzeu v Praze.