Petr Hecht – Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie / V předvečer výročí legendární scény

Petr Hecht – Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie / V předvečer výročí legendární scény

28. 6. – 30. 9. 2016, vernisáž 26. 6. 2016 v 16.00 h.

Výstava Divadlo Járy Cimrmanna a jiné fotografie, která nese příznačný podtitul „V předvečer výročí legendární scény“, je prvním počinem k 50. výročí založení Divadla Járy Cimrmanna, které připadá na příští rok. Na vernisáži promluvil i zakládající člen divadla, známý dramatik, scénárista, autor textů řady písní a herec pan Zdeněk Svěrák.     

Autorem snímků je fotograf Petr Hecht, který v tomto legendárním divadle působil řadu let jako jeho oficiální fotograf a také jako jeho kulisák. Fotografie přibližují vybrané okamžiky z historie Divadla Járy Cimrmana, jeho představení a herce. Návštěvníci zde uvidí ale i mnohé rekvizity, jako například lékařský kufřík Járy Cimrmana, jeho fotopřístroj do mlhy, anebo malé fotografie ve vitrínách. 

Kromě záběrů z Divadla Járy Cimrmanna obsahuje výstava i ukázky snímků jiných scén a z volné tvorby autora. Téměř všechny fotografie, je jich 73, jsou černobílé, na jediné barevné fotografi je Ladislav Smoljak.

O fotografovi

Petr Hecht a jeho fotografie.
Petr Hecht studoval fotografii na Pražské fotografické škole, kde později pár let také učil. Vykonával řadu profesí a u většiny z nich byla fotografie v různých formách přítomna, ať již šlo o vlastní fotostudio, vydávání fotografické ročenky či fotoobchod. Jako člen Divadla Járy Cimrmana (od roku 1997 do 2003) měl nejen možnost zblízka poznat členy souboru, ale jako kulisák si ošahat zákulisí divadla. Jako málokterý z divadelních fotografů byl tedy přímo  spjat s divadlem, které fotografoval. Jako milovník a propagátor klasické ,,mokré” černobílé fotografie s výjimkou barevných záběrů na objednávku fotografuje v divadle stále na černobílý film. Technicky stejným způsobem vytváří své cykly z prostředí exteriérů přírodní povahy, v nichž se mnohdy snoubí snivost evokující zašlou dobu s kontrasty ze současnosti.

Text kurzívou: Pavel Scheufler