Sportovní fotografie Jiřího Vojzoly

Sportovní fotografie Jiřího Vojzoly

Výstava přibližuje tvorbu známého sportovního fotografa Jiřího Vojzoly (21. 1. 1950 v Přerově – 1. 10. 2018 v Olomouci). Profesionálnímu fotografování se věnoval již od 70. let a definitivně pak za ně v roce 1999 vyměnil svou původní profesi učitele.

Zprvu fotografoval především tenis, který je i proto na výstavě zastoupen nejvíce, poté též lehkou atletiku, hokej, golf a další sporty. Zachytil soutěže Davis Cup, Fed Cup, Roland Garros, US Open, Australian Open, golfové turnaje PGA, hokejová utkání v NHL, na MS nebo Zlatou tretru v Ostravě. Spolupracoval s prostějovskou agenturou TK PLUS a fotografoval grandslamové turnaje pro americkou firmu Nike. Snímky mu vyšly v mnoha časopisech včetně zahraničních. Příznivci je zhlédli i na výstavě Sport Foto v Praze v r. 2008 či výstavách v Přerově, fotografii tenistky Dominiky Cibulkové nadto na světové výstavě Expo 2015 v Miláně. Ač byl Jiří Vojzola především fotografem sportovních elit, posledních 16 let dokumentoval také Československý jazzový festival Přerov a průběžně cizokrajná místa z cest.

Kromě dalších ocenění obdržel v r. 2019 in memoriam Cenu hejtmana Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. – Jeho tvorba ve své celistvosti nese rysy profesionality, smyslu pro detail a uměleckých kvalit.

Poděkování za náměty pro výběr fotografií pro výstavu a za jejich laskavé zapůjčení z rodinného archivu patří rodině pana Mgr. Jiřího Vojzoly, zejména manželce paní Mgr. Kamile Vojzolové, dceři paní Mgr. Zuzaně Havlíkové a synovi Jiřímu Vojzolovi, DiS