Steve McCurry – Photographer

Steve McCurry – Photographer

Steve McCurry – Photographer 

Prodlouženo do 31. 8. 2017

Unikátní výstava představuje 72 fotografií ze světoznámé tvorby amerického fotožurnalisty Steva McCurryho. Prezentace v reprezentativních prostorách muzea, bývalé jezuitské koleje, dává vyniknout fotografiím větších formátů a barevnosti snímků, která je pro McCurryho jakýmsi poznávacím znamením.

 

K vidění je i nejznámější McCurryho fotografie „Afghánská dívka“, která obletěla svého času celý svět. Svou nejslavnější portrétní fotografii pořídil McCurry v roce 1984 v uprchlickém táboře pro Afghánce v Pákistánu, kdy ještě jméno portrétované dívky Šarbat Guly nebylo veřejnosti známo.   

 

V Muzeu fotografie a moderních obrazových médií má výstavní prezentace po své dvouleté pouti po Evropě derniéru, poté se vrací zpět do Ameriky. Je tedy poslední příležitostí pro tuzemské zájemce zhlédnout tuto ojedinělou kolekci snímků v domácím prostředí.

 

…………………………………………………………………………………….

Steve McCurry, rodák z Philadelphie, je již více než 30 let jednou z nejuznávanějších osobností současné fotografie.

Než začal McCurry pracovat pro noviny, studoval kinematografii na Pensylvánské státní univerzitě. Po dvou letech práce v novinách podnikl svou první, z mnoha pak následujících cest do Indie. Na cestu Indickým subkontinentem se vydal prakticky jen s jedním batohem a se svým klasickým fotoaparátem zde mapoval život této země.

Po několikaměsíční cestě se mu podařilo překročit hranice Pákistánu. V malé vesnici potkal skupinu uprchlíků z Afghánistánu, kteří ho v době, kdy sovětská invaze uzavírala zemi všem západním žurnalistům, propašovali přes hranice svého státu. O několik měsíců později, již s plnovousem a v tradičním, počasím ošlehaném oděvu, ve kterém měl ale zašitý nafocený filmový svitek, přešel zpět afghánské hranice a spojil se s Mudžáhidy. McCurryho fotografie byly mezi prvními, které světu ukázaly brutalitu sovětské invaze v Afghánistánu. Od té doby pokračoval McCurry ve své tvorbě i cestování napříč šesti kontinenty a nespočtem zemí a vytvořil celou řadu nezapomenutelných fotografií.

Zaměřuje se na válečné konflikty, mizející kultury, starobylé tradice i moderní život. Vždy ale v jeho snímcích dominuje lidský prvek, silné emoce, právě takové, které proslavily i jeho fotografii „Afghánská dívka“.

McCurry získal řadu prestižních ocenění, včetně Zlaté medaile Roberta Capy, cenu National Press Photographers Award a mezi mnoha dalšími i bezprecedentní čtyři první místa ve World Press Photo.

(Text kurzívou je převzat z výstavy)