TRADICE V OBRAZECH

TRADICE V OBRAZECH
Kroj, to nejsou jen slušivé pestrobarevné šaty. Se spodničkami, stuhami a krajkami na sebe oblékáte i kus historie. Objevujte s námi příběhy národa.
Vydejte se s námi po jihočeských folklórních regionech a přesvěčte se, že i k nim patří lidové tradice, které stojí za to si připomínat.
 
 
MFMOM Vás srdečně zve od 1.6. do 1.10. 
na výstavu fotografií jihočeských lidových krojů, 
s názvem 
 
TRADICE V OBRAZECH,
 
která bude zahájena vernisáží
ve čtvrtek 1.6. v 17 hod. 
 
 
Nápad začít mapovat české kroje se zrodil u fotografa Václava Šilhy tak trochu nečekaně – v Mongolsku, když fotil tamní etnika, jejich tradice a mapoval jejich kulturní kořeny.  
Václav k tomu říká: "Proč se nevěnovat i tomu, co je mi nejblíže? Proč nezačít popularizovat i české kroje a tradice, o kterých se v porovnání s těmi moravskými mluví jen málo?
V poslední době jsem se specializoval na etnika a kmeny po celém světě, které jsou víceméně na hraně a víme, že za nějakých 15 let už tam nebudou žádné tradice ani žádné kmeny. Samozřejmě tyto věci jsou ohromně nákladné a jet desetkrát za sebou do Amazonie člověk úplně nemůže. Proto jsem si říkal, že by bylo fajn udělat něco u nás a napadly mě české kroje. Schválně říkám české, protože bych se asi bláznil, kdybych se snažil zmapovat i ty moravské. 
Trošku jsme byli zaskočení, protože jsme si mysleli, že to bude okrajové téma a ten obrovský zájem nás mile překvapil.  
A tak vznikl projekt Tradice v obrazech. Věděl jsem, že to bude krásná práce – ale chytla mě za srdce ještě víc, než jsem čekal. S každým dalším focením se přesvědčuji, jak bohatá je naše historie. A jak málo toho o ní vlastně víme."
 
Václav se svým týmem spolupracovníků (Michaela Pupíková - retuš, Jiří Vidman - video, Veronika Čáslavská - texty, Vladimír Mika - video) začal pracovat na Chodsku a Plzeňsku a postoupně zcestoval a svým fotoaparátem zachytil kroje všech českých národopisných regionů, včetně našich jihočeských, kterými jsou Blata, Kozácko, Prácheňsko, Doudleby a Ševětín. Těch se týká i naše současná výstava.
 
Tradice v obrazech je multimediální projekt, ze kterého nebudou výstupem jen fotografie a výstavy po celých Čechách, ale i tištěná kniha, ze které se čtenář pomocí QR kodů dostane i množství videí a lidových písniček. Vyjde na konci roku 2023.
 
Jeho tým pořídil více jak 2000 fotografií, 100 hodin videozáznamů a spolupracoval s několika stovkami lidí v jednotlivých regionech, ať už to byli členové folklórních souborů, coby modelové a modelky, či odborní poradci a etnografičtí pracovníci regionálních muzeí.
Jejich nadšení se transformovalo do fotek a příběhů, mapujících tradice českého venkova, které by postupně mohly upadat v zapomnění. Považují za svou povinnost svým dětem, ale i sami sobě připomínat, jak žili naši předkové a navazovat na jejich příběhy. Jedině tak se může uchovat naše společná zkušenost, moudrost a identita.
 
Václav Šilha je profesionální fotograf, který spolupracuje s prestižními časopisy jako jsou BBC Wildlife Magazine, National Geographic a další. Je také držitelem několika cen Czech Press Photo a to jak za fotografie, tak i za video. 
Václava znají návštěvníci jindřichohradeckého Muzea fotografie i z loňské výstavy Afrika v srdci.
 
 
Další odkazy na projekt Tradice v obrazech:
 
 
 
 
Tradice v obrazech - pozvánka
Tradice v obrazech - pozvánka