Tvorba Aleny Matějka a Larse Widenfalka ve fotografii

Tvorba Aleny Matějka a Larse Widenfalka ve fotografii

7. 10. – 30. 11. 2017

Výstava prodloužena do 28. 2. 2018.

Výstava, jež je volným pokračováním výstavy Skleněné rozhovory, představuje prostřednictvím fotografií uměleckou tvorbu přední české sklářské výtvarnice a sochařky Aleny Matějka, Ph.D., (www.alenamatejka.com) a jejího manžela švédského sochaře Larse Widenfalka. Oba mezinárodně uznávané umělce, manželský pár, pobývající a tvořící krom Švédska a Itálie též v blízkosti Kamenice nad Lipou, spojuje zájem o obdobné materiály, jako kámen, sklo, ale i led či sníh.

Z jedinečných  sklářských uměleckých předmětů Aleny Matějka jsou na fotografiích k vidění velký skleněný stůl s prasečí hlavou a nožičkami, skříň s kostmi mýtických zvířat či anděl, stejně jako autorčiny oblíbené kombinace skla a preparovaných zvířat.

K nejznámějším dílům Larse Widenfalka, též historika umění a architekta, považovaného za jednoho z obnovitelů figurální tvorby v severském umění, patří černé housle „Blackbird“ z doleritu, vyrobené podle návrhu Antonia Stradivariho, na které lze i hrát. Neméně známá je i Modrá dáma, snímky obou jsou zde rovněž ke zhlédnutí. Autory fotografií uměleckých děl jsou Alena Matějka, Lars Widenfalk, Gabriel Urbánek a Karel Probošt. 

 

Alena Matejka
Alena Matejka
Alena Matejka
Alena Matejka