Jezuité v Jindřichově Hradci
Otevření expozice 23. 11. 2018 v 17.00 h.
Expozice se zaměřuje na historii jindřichohradecké jezuitské koleje, nynějšího sídla muzea, jejíž základní kámen byl položen v roce 1594, její zakladatele a podporovatele pány z Hradce, významné osobnosti, které v ní působily jako vyučující nebo žáci, jako Bohuslav Balbín, zakladatel české historiografie, Jiří Josef Camel, botanik a lékárník, po kterém je pojmenovaná rostlina kamélie, František II. Rákóczi, Tomáš Pešina z Čechorodu, jindřichohradecký rodák Adam Václav Michna z Otradovic, hudební skladatel a básník, nebo Florián Paucke, jehož rukopis z jeho misie v Paraguayi uchovává dolnorakouský klášter Zwettl. Autor scénáře expozice je historik PhDr. Luděk Jirásko, CSc.
Součástí expozice je stejnojmenný dokumentární film; scénář a režie včetně hudební MgA. Zdeněk Gawlik, kamera Pavel Kofroň, střih Zdeněk Šlechta, odborná spolupráce PhDr. Luděk Jirásko, CSc., produkce PhDr. Eva Florová, Ph.D., roli františkána, dominikána a jezuity ztvárnil herec MgA. Antonín Kaška, komentář namluvila herečka Kamila Špráchalová.
Zvláštní poděkování patří všem externím spolupracovníkům, kteří se podíleli na vzniku tohoto výstavního projektu (uvedeni výše) a filmu a dále všem institucím, které umožnily pořízení kopií malířských děl a dokumentů k této expozici: Muzeum Jindřichohradecka, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, Státní oblastní archiv Třeboň, oddělení Jindřichův Hradec, a Zisterzienser Stift Zwettl.
Realizátorem expozice je Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, o. p. s., v rámci projektu FMP „Jezuité v Jindřichově Hradci“, číslo projektu KPF-01-146. Partnerem projektu je dolnorakouský klášter Zwettl. Expozice a film vznikly v letech 2018–2019.